Inicjatywa Green XP Power

Green XPPower

W 2010 roku firma XP Power wprowadziła 19 nowych rodzin produktów, które w większości przekraczają 90% sprawności i 9 nowych rodzin produktów o niskim poborze mocy w stanie czuwania. Stworzony został również wewnętrzny standard "Green XP Power" – będący zbiorem kryteriów maksymalnego poboru mocy w stanie gotowości, oraz sprawności dla różnych typów przetworników mocy.

Technologie i komponenty wymagane aby przekraczać granice efektywności energetycznej są droższe, ale wraz z większym naciskiem na zgodność z międzynarodowymi standardami emisji i bezpieczeństwa mamy do czynienia z wysokiej jakości, ekologicznymi i bezpiecznymi w użytkowaniu urządzeniami przetwarzania energii. Korzyści to nie tylko zminimalizowane oddziaływanie na środowisko naturalne, ale również mniejsze rachunki za energię elektryczną, doskonałe wzornictwo i funkcjonalność produktów. Nowe produkty są mniejsze, a wysoka sprawność powoduje iż urządzenia XP Power nie wymagają stosowania dodatkowych, głośnych i uciążliwych na dłuższą metę wentylatorów dla utrzymania nominalnych parametrów pracy.

Strategia

Historycznie rzecz biorąc, elektroniczna konwersja mocy była notorycznie nieefektywnym procesem. Oryginalne transformatory liniowe nadal używane w niektórych sektorach mają zazwyczaj mniej niż 50% sprawności, a ponad połowa mocy wejściowej jest tracona w postaci ciepła. XP Power nie działa w ten sposób, specjalizując się w przetwornicach mocy wykorzystujących nowoczesne techniki „przełączania”, które umożliwia technologia półprzewodnikowa, pozwalając na powstanie znacznie mniejszych i bardziej wydajnych urządzeń zasilających.

Nowoczesne przetwornice mocy mają typową sprawność 80%. Chociaż jest to znacząca poprawa w stosunku do starszych produktów, firma XP Power opracowała technologie, które dodatkowo zmniejszają straty energii, dzięki czemu produkty osiągają sprawność konwersji aż do 95%.